Často se stává, že kromě sporého zápisu v matrice, po svých nejstarších předcích nemáme žádnou jinou památku. Mnohdy si však třeba nemusíme uvědomit, že je možno dotýkat se předmětů, kterých se dotýkali také naši předkové.
V případě rodu Kejlů to může být křtitelnice, která se nalézá v děkanském chrámu Všech svatých v Litoměřicích, a v níž byly Jiříkovi Kejlovi a jeho ženě Barboře pokřtěny ve 20. letech 17. století čtyři jejich známé děti. Patrně ještě před příchodem saské armády v roce 1631 naložil forman Jiří Kejla manželku a děti na vůz a odjel pryč. Předměstí za Dlouhou branou bylo vypáleno. Jeho syn Martin Kejla se v roce 1648 jako „služebný pacholek pana Mikuláše Půby“ v Rakovníku oženil s Rozinou, dcerou Matěje Petra, zvaného Kremera, jenž byl rychtářem v Lubné u Rakovníka. Kejlové pak zde po několik generací byli rychtáři.
V Lubné u Rakovníka se můžeme procházet po cestách nebo po polích, kudy procházeli naši prapředkové. Můžeme tak vnímat atmosféru místa, cítit podobné vůně, kochat se krásou zralého obilí, mírně se vlnícího v lehkém vánku, nebo se kochat západem slunce jako naši předchůdci před stem, dvěma nebo třemi sty lety na stejném místě. Další dokonalou časovou smyčkou může být pohlazení staré kamenné nádoby na svěcenou vodu, která se nachází při vchodu do kostela sv. Jiří, který se nachází na mírném návrší uprostřed vesnice.
Koncem 19. století nastal na Rakovnicku značný odklon od římsko-katolické církve, takže po roce 1918 mnoho obyvatel, ne-li většina, z této církve vystoupila. Církevní památky začaly chátrat a po roce 1948 i sebemenší péče ustala. Také lubenský kostel se v současnosti nachází v dosti žalostném stavu.
Proto jsme koncem roku 2015 zřídili „Nadační fond kostela sv. Jiří v Lubné u Rakovníka“, jehož cílem je shromáždění finančních prostředků na opravu a rekonstrukci vnitřního vybavení kostela, zvláště pak na kompletní opravu varhan, restaurování oltářního obrazu, opravu vyřezávaného oltáře a doplnění jeho chybějících částí, na zhotovení nových zvonů a kopie dřevěné sochy Panny Marie z konce 16. století, na zabezpečovací zařízení, vysušení zdiva atd. apod.
Nechceme být totiž lhostejní k této kulturní památce, k dílu předků velkého množství rodin, jejichž kořeny jsou zapuštěny v Lubné u Rakovníka. Nechceme čekat na nějaký božský zázrak, neboť čas běží a červotoč hlodá. Rádi bychom se však pokusili, za přispění laskavých dárců, nějaký ten zázrak uskutečnit sami. Samozřejmě s pomocí Boží (snad i nám „bezvěrcům“).
Dovolujeme si obrátit se s prosbou o laskavou pomoc i na všechny návštěvníky této internetové stránky s nadějí, že i u zde nalezneme porozumění pro naše snažení. Předem moc děkujeme!
Číslo účtu u ČSOB:
272930711/0300
IBAN: CZ39 0300 0000 0002 7293 0711
BIC/SWIFT: CEKOCZPP
Seznam dárců, stav účtu a další informace budou pravidelně zveřejňovány na internetu: www.nadacelubna.cz.
Za správní radu: Vladimír Kejla, Ostrava
Miroslav Bretšnajdr, Rakovník
Ing. Vít Kejla, Rakovník